‘Ortada matruşka ittifakı var’

Ayşegül Kahvecioğlu – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara mitinginde CHP ve DEM Parti ilişkisini sert bir dille eleştirdi. AK Parti’nin Başkent Millet Bahçesi’ndeki “Büyük Ankara Mitingi”nde konuşan Erdoğan, şunları söyledi: 

200 BİN KİŞİ: Ankara bugün bir başka güzel. Sordum, mitingimizde katılım ne kadar? ‘200 bin’ dediler. Demek ki 31 Mart’ta bu katılım Ankara’da her şeyi değiştirecek. Ankara’yı sevmek önemli ama mühim olan, Ankara’yı tüm vasıflarına uygun eser ve hizmetlerle donatmaktır. Mevcut Başkan şu 5 yılda Allah aşkına ne yaptı ya? Yollarımızın hali ortada. Çöp, çukur, çamur. Bu CHP’nin pratiğidir. 

AKIBETLERİ AYNI: Mayıs ayındaki seçimlerde kurulan tuhaf ittifakı hatırlıyorsunuz. 6’lı masa. Altında ne vardı? DEM. Ne oldu? Hepsi dağıldı mı? Bu 6’lı masadan parlamentoya giren var mı? Bu dersi siz verdiniz. Bay bay Kemal ne oldu? Ankara’da bir apartman dairesi bulmuş, orada kalıyormuş. Bunların hepsinin akıbeti aynı olacak.  

MATRUŞKA İTTİFAKI: CHP geçen seçimlerde o zamanki ismiyle HDP’yle gizli-saklı işbirliği yapmıştı. Bu seçimlerde yine utana sıkıla, adını koyamadıkları ama altta belediye başkanlıklarını, meclis üyeliklerini, belediye bürokrasisini paylaştıkları kirli bir pazarlığa giriştiler. Ortada, kapağını kaldırdıkça sürekli yeni şeyler çıkan bir ‘matruşka ittifakı’ var. Yeni adıyla DEM’e oy veren vatandaşlarımız da, CHP’ye gönül veren vatandaşlarımız da, bu karanlık ve kirli ilişkiyi içlerine sindiremiyor. ‘Bir varmış bir yokmuş’ muamelesi yapılan bu ittifaktan bu partilere oy veren vatandaşlarımız da rahatsız. 

İNTERNET BANKACILIĞI DURURKEN..: Ortaya bir de deste deste ne çıktı? Dolarlar, avrolar. Şimdi mahkemelerde hesap veriyorlar. CHP’den hiçbir Allah’ın kulu çıkıp da, para kulelerinin doğru dürüst izahını yapamadı. Mesela, banka uygulamasıyla 30 saniyede yapabilecekleri basit işlem için neden kendilerine bu kadar eziyet ettiklerinin cevabını veremediler. Öyle ya, birine para gönderecekseniz, internet bankacılığı duruyorken; valize, çantaya ve bunları taşımak için 6-7 kişiye ne gerek var? Son derece makul bu soruları cevaplamak yerine, suçu AK Parti’ye yüklemeye kalktılar.  

CEVABI SANDIKTA VERİLECEK: Milletimiz 31 Mart’ta, CHP’ye de DEM’lendiği ortaklarına da, kazanmak değil sadece AK Parti’ye ve Cumhur İttifakı’na kaybettirmek için ortada dolananlara da hak ettikleri cevabı sandıkta verecektir. 

HAVALİMANI METROSU 2028’DE: Ankara’ya son 21 yılda 1 trilyon 91 milyar lira tutarında kamu yatırımı yaptık. Toplam 7 istasyonlu Keçiören Kuyubaşı-Esenboğa Havalimanı-Yıldırım Beyazıt Üniversitesi metro hattını yatırım programına aldık, yakında ihalesine çıkacağız. Esenboğa Havalimanı ile Kızılay’ı birbirine bağlayacak olan bu metro hattını, inşallah 2028 yılında tamamlamayı hedefliyoruz. 

‘Rusya’nın acısını paylaşıyoruz’

Erdoğan, Ankara mitinginde Moskova’daki terör saldırısıyla ilgili “Ülkem ve milletim adına, Rusya hükümetine taziyelerimizi iletiyoruz. Masum sivilleri hedef alan bu menfur terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Terör, kimden gelirse gelsin, faili kim olursa olsun kabul edilemez. Terörün kanlı ve kalleş yüzünü çok iyi bilen bir ülke olarak, Rus halkının acısını milletçe, devletçe paylaşıyoruz. İnsanlığın ortak düşmanı olan teröre karşı mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. Erdoğan, mitingden sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, görüşmede, Erdoğan’ın Putin’e saldırı nedeniyle duyduğu derin üzüntüyü ve taziye dileklerini ilettiği belirtildi. Açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, masum insanları alçakça hedef alan menfur terör saldırısını en sert biçimde lanetledi ve Rusya halkına başsağlığı ve sabır dileklerini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, saldırının bölgedeki krizlere bir an önce barışçıl şekilde son verilmesi ihtiyacını ortaya koyduğunu, Türkiye’nin terörün her türlüsü ile ayrımsız mücadele anlayışı içinde Rusya ile terörle mücadele alanında iş birliğini geliştirmeye hazır olduğunu belirtti” ifadeleri kullanıldı.

‘Nedir bu yavaşlardan çektiğimiz?’

ANKARA’YI KURTARMAK GEREKİYOR: Burası, hiçbir şey yapmayarak, üstüne bir de bununla övünerek idare edilebilecek bir şehir değildir. Bunca yılın Ankaralısı olarak, şehrin nereden nereye geldiğini de nerede durduğunu ve hatta gerilediğini de bizzat görüyoruz. Ankara, daha fazla yavaşlamayı, daha fazla ataleti kaldıramaz. Nedir bu yavaşlardan çektiğimiz? Ankara’yı içine düştüğü bu sıkışmışlık, çaresizlik, dayatma halinden bir an önce kurtarmak gerekiyor. Öyleyse 9 gün sonra bu işin hakkını verelim.

‘Enflasyonda hızlı bir düşüşe şahit olacağız’

Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde ‘Her Anında Hep Yanında İstanbul İftar Buluşması’na katıldı. Erdoğan,“Deprem sebebiyle 104 milyar dolarlık ilave yükle karşılaşmış olsak da yüzde 4,5 gibi çok iyi bir oranla ekonomimiz büyümesini sürdürdü. Ekonomi programının etkisi ile yılın ikinci yarısında enflasyonda hızlı bir düşüşe şahit olacağız” mesajını verdi. Erdoğan, yerel seçimle ilgili “İstanbul’u muradına kavuşturarak Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan bu şehri belediyecilik hizmetlerinde de tekrar zirveye taşıyacağız” dedi. ● İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x